محل تبلیغات شما

(سخنرانی کوبنده وتأثیرگذار)

زهره امراه نژاد

یکروز به پیشنهاددوستم به یک سخنرانی خانمی که معلوم بود اهل ت هم بود رفتیم؛درآغازین صحبتشزیاد چنگی به دل نمی زد؛ ولی کمی که گذشت صحبتهایش چنان دل انگیزبود؛ که هر کسی راتحت تأثیرحرفهای خودش قرار می داد.من که از جنس زن بودم بهش حق دادم ؛چون بیشترحرفهایش در مورد حقوق ن بود .البته من تنها نبودم که اینطور منقلب شده بودمبلکه بیشتر کسانی هم که درآن مجلس حضور داشتندچه زن وچه مرد تحت تأثیر حرفهایشقرارگرفته بودند،وبعد از هر نطقی که می کرد با دست زدن وهورا کشیدن او را تشویق میکردند.

متن سخنرانیش اینبود:البته باید از همۀعزیزانی که بداین جلسه آمده اند اول تشکر ودوم عذر خواهیبکنم ؛آنهم به علت اینکه می خواهم خیلی خودمانی یا بقول جوونا(رک) صحبت کنم.والاطرف صحبتم به آقایون محترم هست .البته نمی خوام بگم خانومها محترم نیستند ها نهاینطور نیست خانومها جایگاه خاص ی در دل همه دارندواحترامشان واجب است؛حالا آقایونبهشون بر نخوره که آنها قابل احترام نیستندها نه بازهم اینطور نیست شما هم به نوبۀخودتون قابل احترامید؛ولی .ولی بعضی از آقایون همین باصطلاح محترم هستند؛کههمیشه دم از مدی ومردانگی ومرد سالاری می زنند ودر کلامشان آنهم نسبت به خانومهاتندو زننده است ،وخودم به عینِ شنیده ام که زنها را با الفاظ بد مثل ضعیفِ،کنیزهزنیکِ خطاب می کنند ؛که البته خدا را هزار مرتبه شکر می کنم که همسر بنده سوایاینجور مردهاست وهمیشه احترام منو فرزندانش وهمچنین خانومهای دیگر را دارد .البتهاینو من تنها نمی گم بلکه هرکس که با او آشنا هست به من گفته؛البته الآن میدونم کههمین آقایونی که دراین مجلس هستند پیش خودشان چه فکر در مورد همسر بنده وامسالایشون هستند می کنند .حتماً پیش خودتان می گوئید این مردک (همسربنده)چاره ای جزاطاعت از حرف زنش نداره وبقول بعضی ها که کم جنبه هستند(زن ذلیل)تشریف دارند .نهاینطور نیست این عمل را به قول ما روانشناس ها تفاهم بین زن وشوهر نام گذاری میشود.نه زن ذلیلی.

خدمت آقایون داشتم میگفتم که شماها که دم از مسلمانی می زنید آیا در اسلام گفته شده که با زنهایتان با خشونترفتارکنید؟ ویا با الفاظ بد آنها را صدا بزنید؟مگر نه اینست که شخصیت زنها را بافاطمه زهرا (ص)می سنجید واز آنها می خواهید فاطمه گونه باشند؛حال چه از نظر حجابوچه ازنظررفتارایشان را الگوی خود قرار بدهند؟اگرهم اینگونه باشند پس چرا بازهم باآنها با خشونت رفتارمی کنید؟ آیا شما هم حضرت علی(ع) را الگوی خود قراردادهاید؟وعلی گونه با زنهایتان رفتار کرده اید؟

مگر نه اینکهاین زنمادر بچه های شما هستند وتربیت بچه ها به عهدۀ اوست؟.پس چرا با آنها بد رفتاریمی کنید؟.حتی برخی ازمردان هم هستند که نه تنها با الفاظ بد بلکه آنها را موردضربوشتم شدید هم که منجر به مرگ هم شده قرار داده اند.من می خواهم بدانم این چجورعدالتی ست که شما باصطلاح مردان مسلمان پیشۀ خود کرده اید ؟کدام دادگاه این اجازهرا به شما داده که چون مرد هستیدو قوی هرکاری که دلتان بخواهد بر سر زن بیچاره دربیاورید؟آیااین عدل الهی ست ؟پس انصافاً نه.چون خدا همه را چه زن وچه مرد ،چه سیاه وچه سفیدهمه را برابر آفریده وهمه حق دارند که دراین دنیا وچه آن دنیا به خوشی زندگی کنند.

خلاصه طرف صحبتم بهمردهائی هست که قدر زنهایشان را نمی دانند؛واینگونه با آنها برخورد می کنند.شمائیکه می گوئید زنها ضعیفو نفس هستند .آیا همۀ شما به عینِ درکل جهان هستی ندیدهاید؟ که زنها هم پا به پای شما مردان در جامعه حتی سخترازشما کار می کنندو جیکشانهم درنمی آید.یا حتی همین زنها که شما آنها را ضعیف می دانید ورزشکارهای باافتخار وطنمان هستند وبرخی هم تمدارهای قابلی برای کشورشان هستندو.مثلاًهمین دردو رنجی که در موقع بارداری ویا حتی زایمانشان تحمل می کنند چقدر سختاست؟.وحتماً شنیده اید که زنهای باردار هنگام زایمانشان با مرگ دستو پنجه نرم میکنند.وحتی بعضی از آنها سرزایمانشان ازبین می روند.البته بعضی از مردها همهستند که از این حرف ما استنبات غلطی می کنندو می گویند :اگر شما یکبار می زائیدما روزی هزار بار میزائیم منظورشان به کار سختی است که روزانه انجام می دهند.بله درست است ولی یکی نیست به آنها بگوید که زن با زایمانش هم جسمو هم روحشآسیب می بیند ولی شما ها چی؟فقط روحتان آسیب می بیند وبس.ولی زنها انسانی را بوجودمی آورد که به زندگی خودتان روح تازه ای می بخشد وچه بسا در آینده فرد مفیدی برایهم خودش وهم شما وهم جامعه اش باشد.البته بعضی از مردها هم هستند که می گویند ماهم قوی هستیم وهم شجاع .ولی همین ها فقط کافی دستشان با چاقوی میوه خوری ببرد،آنوقت است که آه از نهانشان بیرون بیاید همچین قشقرقی به پا می کنند که نگونپرسکه انگار ((جُهودهمدانی خون دیده باشد)).

یادم یکروز رفته بودمآزمایشگاه که خونمو بدن برای آزمایش.که یکهو دیدم از قسمت آزمایشگاه آقایون صدایدادو هواری بلند شد ودر این بین آقای پرستاری که داشت ازش خون می گرفت بهش گفت:آقاچته؟چرا انقدردادوهوار راه انداختی؟.فقط یه سر سوزن ازت خون گرفتیم ها .حالاهرکی ندونه پیش خودش میگه ازش یک کیسه خون گرفتند چه خبرت .پاشو خجالت بکش بروبزار ما بکارمون برسیم .تازه دستم بیار پائین خونش بند اومده .چیه مثل المیزید گرفتی بالا انگار دستشو قطع کردیم. بعد مرد با ناله گفت :ای بابا سرم دارهگیج میره یه آب پرتقالی ؛پسته ای چیزی بدین بخورم تا جایگزینش بشه.

همان آقای پرستارگفت: یه چیزم دستی می خوای!.پاشو برو پیِ کارت امروز گیر چه کسائی افتادیمها!.بعد میگن خانومها ضعیف اند تو که از اونا ضعیفتری .حداقل از اون هیکل گندهات واز اون سیبیلهای چخماقیت خجالت بکش مرد گنده.اسم خودت هم گذاشتی مرد.یکهونمی دونم چی شد که هردو زدن به تیپوتار همدیگه وحسابی آنجا را بهم ریختند .انگاراین آقاه یادش رفته بود که همین چند ثانیۀ پیش از درد سوزن داشت ناله می کرد.بالاخره هرطوری بود آندو را ازهم جدا کردندو مریضِ رو ردش کردن رفت پیِ کارش.

خلاصه که سخنرانی اینخانوم هم به پایان رسید وهمه خوش وخندان از مجلس بیرون رفتند؛البته امیدوارم کهاین سخرانیش دل مردها را نرم کرده باشه ودیگر با زنها به خوبی رفتار کنند.بهامید آنروزی که در همۀ جوامع به زنها مثل مردها احترام گذاشته شود.

(مادرشوهرناقلا وعروس زرنگ)

(مادرشوهر زرنگ وعروس ساده)

(پا را به اندازه گلیم دراز کردن)قسمت دوم

هم ,زن ,ها ,زنها ,البته ,وچه ,می کنند ,بعضی از ,با آنها ,الفاظ بد ,اینطور نیست ,سخنرانی کوبنده وتأثیرگذار

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

نمایندگی سلمان فارسی همسفران فروشگاه ساعت مچی عایقکاری موتورخانه وکلیه سیستم های حرارتی و برودتی پل تاریخی دزفول ♡♡ eshghe shishei ♡♡ ....:::: دهه شصتی ها - نوستالژی ::.... fafilijee Emma's page sticmultire فروشگاه اینترنتی ساپورت کالا